rodinný dům Houska

FSv ČVUT LS2017
bakalářská práce

Rodinný dům Houska je navržen pro konkrétního klienta, pětičlennou rodinu, se specifickými požadavky na provozní i technologické řešení. Otec, povoláním veterinář, chová daňky, drobnou zvěř a včely, jeho velkým koníčkem je myslivost. Potřebuje tedy ve svém domě prostor k uskladnění krmiva, zpracování úlovků i k prezentaci svých trofejí. Matka, učitelka v základní umělecké škole, se ve volném čase věnuje kaligrafii a kresbě, ve svém ateliéru bude také pěstovat orchideje. Jejich tři děti si zatím často hrají společně, ale do budoucna si určitě každý bude přát vlastní pokoj. Celá rodina tráví hodně času pospolu, rádi vaří a přejí si velkou kuchyň a provázané společenské prostory.
Návrh ideově vychází z inspirace dvěma

prvky lidové architektury: motivem zápraží a uspořádáním obytné části a stodoly do tvaru “L”. Zápraží chrání vstup do domu a nabízí přímý kontakt s okolím. Rozdělení do dvou objektů je využito k oddělení  provozů: soukromý provoz obytné části a společenský a zemědělský ve stodole. Interiér kopírující svažitý terén parcely, je rozčleněn do několika úrovní.
Vstup do obytné části se nachází v místě propojení se stodolou. Skrz prostornou šatnu vstupujeme do chodby, která je otevřená do podkroví a spojuje tři výškové úrovně přízemí. Na prostřední úrovni je situováno technické zázemí a kuchyně, která je propojená s obývacím prostorem
umístěným na nejnižší úrovni. Skrz nejvyšší úroveň, na které se nachází pokoj

pro hosty s koupelnou, je zpřístupněno podkroví. Všechny tři úrovně jsou propojeny významným interiérovým prvkem – knihovnou s úložnými prostory, sedacími parapety a lavicí u jídelního stolu.
V podkroví se nachází ložnice rodičů s vlastní koupelnou a kaligrafickým ateliérem a dětské pokoje. Návrh dětských pokojů je koncipován jako společný prostor, herna, a soukromé kóje s postelí, psacím stolem a peřiňákem. Toto uspořádání umožňuje budoucí dostavbu dvou plnohodnotných pokojů. Jako třetí pokoj lze případně využít pokoj pro hosty v přízemí.Ve stodole je řešeno kryté stání pro traktor, uskladnění příslušenství k zahradě, chlívek pro drobnou zvěř a pánský klub pro využití majitelem domu.

Konstrukce domu je navržena z dřevěných montovaných panelů s kontaktním zateplovacím systémem a stodolu tvoří dřevěná sloupková konstrukce.
V objektu je navrženo hospodaření s dešťovou vodou, která je využívána ke splachování toalet, praní a zalévání zahrady. Pitná voda je čerpána ze studny umístěné na pozemku. Veškerá kanalizace je likvidována na pozemku pomocí biologické čistírny odpadních vod a následným vypuštěním do místní vodoteče. Na požadavek klienta je k vytápění navržen kotel na kusové dřevo.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.